Aktualności, Artykuły, Szkolenia dofinansowane

Kowal, zdun, a może rymarz? Czas ginących zawodów

ginące zawody

Rynek pracy dopomina się o wykwalifikowanych pracowników fizycznych i rzemieślników, którzy zaliczają się do najbardziej deficytowych grup pracowników. Może to oznaczać renesans szkół zawodowych i specjalistycznych kursów.

Lepszy zawód w garści, niż dyplom w kieszeni. Stwierdzenie może stać się wkrótce dewizą młodych ludzi. Organizacja Pracodawcy RP szacuje, że polskie firmy potrzebują ponad 400 tys. absolwentów zawodówek i techników. Szanse na zatrudnienie po ukończeniu takiej szkoły są ogromne. Jak donosi „Puls Biznesu” 98 proc. młodych ludzi po zawodówce lub technikum znajduje pracę, z czego blisko połowa w wyuczonym zawodzie. Z raportu Gumtree, przygotowanego przez Laboratorium Gospodarki Cyfrowej DELab Uniwersytetu Warszawskiego, wynika, że młodzi ludzie coraz częściej decydują się na wybranie takiej ścieżki kariery. Po pewny fach sięga co roku ponad połowa gimnazjalistów.

Ochotnicze Hufce Pracy idą o krok dalej. W nowym projekcie tych punktów pośrednictwa pracy zainteresowano się zawodami, które odchodzą w zapomnienie ze względu na brak osób, którym można byłoby przekazać wiedzę. Obecnie jednak wytwórczość rzemieślnicza i rękodzieło stają się po prostu modne i są świetnym pomysłem na zarobek.

OHP w ramach projektu „Ginące zawody pomysłem na przyszłość” organizuje bezpłatne szkolenia dla bezrobotnych lub uczących się osób w wieku od 18 do 25 lat. Regionalne placówki będą prowadzić kursy doszkalające z zakresu tradycyjnego rzemiosła. W ten sposób będzie można zdobyć wiedzę i kwalifikacje dotyczące takich zapomnianych profesji jak: kamieniarz, zdun, piekarz, cukiernik wg. tradycyjnych receptur, tkacz, rymarz, kowal, dekarz/strzecharz i kołodziej. Uczestnicy szkoleń powinni posiadać podstawowe kompetencje w poszczególnych zawodach.

Kursy OHP obejmują 120 godzin dydaktycznych i odbywają się przez 5-6 dni w tygodniu. Po ukończeniu szkolenia zostanie przeprowadzony egzamin sprawdzający zdobyte umiejętności. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>