Aktualności, Szkolenia dofinansowane

Bony edukacyjne dla mieszkańców województwa podlaskiego. Rozwój na celowniku

Pracodawcy z województwa podlaskiego, podobnie jak z innych regionów Polski, narzekają na niedobór wykwalifikowanych pracowników. Nie od dziś wiadomo bowiem, że państwowy system edukacji ma duże braki w zakresie przystosowywania absolwentów do realiów dzisiejszego rynku pracy. Na szczęście mieszkańcy Podlasia będą mogli wkrótce podnieść swoje kwalifikacje, a tym samym zwiększyć szanse na znalezienie dobrej pracy. Wszystko dzięki projektowi, zakładającemu przyznawanie bonów szkoleniowych dla obecnych i przyszłych pracowników.

Szkolenia, kursy i studia podyplomowe

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020, uruchamiany jest ogromny projekt, mogący zmienić dotychczasowe oblicze rynku pracy w tamtejszym regionie. Lokalni przedsiębiorcy już teraz wiążą z nim ogromne nadzieje. Zainteresowanie dofinansowaniem do szkoleń wśród obecnych i potencjalnych pracowników jest ogromne, bo na celowniku znajdują się ciekawe oferty różnego rodzaju. Bony edukacyjne obejmą szkolenia (m.in. z informatyki), kursy języków obcych, studia podyplomowe oraz kursy zawodowe (np. na spawacza czy kierowcy ciężarówki). Praktyczny wymiar projektu już teraz wzbudza wielkie emocje, zarówno wśród pracodawców, jak i samych zainteresowanych. A trzeba wiedzieć, że tych ostatnich jest całkiem sporo, bo program obejmuje wszystkie osoby dorosłe, bez względu na wiek i sytuację ekonomiczną – tak studentów, jak i rolników czy specjalistów chcących podnieść poziom swoich umiejętności.

Niewielki wkład własny

Program jest atrakcyjny, bo chociaż zakłada “tylko” dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, to wkład własny jest raczej niewielki. Przykładowo, w projekcie łomżyńskim już teraz wiadomo, że koszty, które zainteresowany będzie musiał ponieść samodzielnie, to ok. 10-12% całej kwoty studiów, kursu czy szkolenia. Konieczność wpłacenia swojej własnej części ma sens, bo stanowi swego rodzaju zabezpieczenie – dzięki temu wiadomo, że każdy, kto się zgłosił, traktuje projekt poważnie, a dofinansowanie nie pójdzie na marne. Dodatkowo, kursanci po każdym ze szkoleń będą musieli przejść egzamin lub postarać się o certyfikat ich ukończenia, co da pracodawcom gwarancję, że potencjalny pracownik naprawdę posiada potrzebną wiedzę i kwalifikacje. Wszystkie firmy, ośrodki oraz uczelnie, w których będzie można zrealizować bony, zarejestrowane zostaną w Ogólnopolskiej Bazie Usług Rozwojowych.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>