Kompetencje miękkie, Szkolenia biznesowe

Jak nauczyć się asertywności i jak ją trenować?

Asertywność

Szkolenia z asertywnościAsertywność w sensie cechy zawodowej to jedna z cech pracownika, która jest najbardziej poszukiwana na rynku pracy szczególnie jeśli chodzi o pracowników wyższych kadr, dyrektorów zarządzających i managerów. Jest cechą niezwykle cenną i jak to zwykle bywa – co raz rzadziej spotykaną. Zatem czy asertywność to cecha nabyta? A jeśli tak, to jak ją trenować i nad nią pracować?

Ważne jest, aby zrozumieć, że asertywność – jako termin w psychologii – nie oznacza jedynie posiadania własnej opinii i zdania na dany temat i poprzestawania przy nim. Asertywność związana jest również z umiejętnością wyrażania swojego zdania w konkretny i prosty sposób, ale z zachowaniem godności drugiej osoby. Umiejętność ta objawia się w przyjmowanej przez nas postawie, we wkładanych emocjach w wypowiedź opinii oraz w użytych do tego celu słowach. Być może to jest najtrudniejszym elementem. Jednocześnie odpowiadamy na wyżej zadane pytanie – asertywność nie jest wrodzona – można ją nabyć chociażby w drodze szkoleń i kursów z asertywności.

Szkolenia z asertywności nie są wcale nowym „wynalazkiem” – jest to cecha szczególnie poszukiwana w negocjacjach biznesowych, dlatego bardzo często pojawia się w ofercie firm szkoleniowych oferujących szkolenia biznesowe. Trening asertywności pozwala podnieść nasze kompetencje miękkie, które są podstawą w wielu branżach. Szkolenia takie są zwykle przyjemne dla uczestników – w części praktycznej wykorzystywane są zabawy zespołowe, scenki rodzajowe i gry, które mają za zadanie symulowanie sytuacji, w których kursant uczy się wyrażać stanowczo swoje zdanie i argumentować je w odpowiedni sposób.

 

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>