Artykuły, Baza wiedzy, Ciekawostki

Jak zabezpieczyć sprzęt komputerowy przed piorunami

Wprawdzie gwałtowe burze występują głównie wiosną i latem obecne anomalie temperaturowe (+15 stopni w grudniu!) pokazują, że trzeba być na nie przygotowanym o każdej porze roku. Jak zawsze intensywnym burzom towarzyszą wyładowania atmosferyczne, które sieją postrach wśród użytkowników sprzętu komputerowego. Nie zawsze zdąży się odłączyć urządzenia od sieci elektrycznej, czasem jest to w ogóle niemożliwe. Jest wyjście z tej sytuacji.

Uderzenie pioruna wiąże się z dużą ilością energii, która jest w stanie całkowicie zniszczyć cała instalację elektryczną oraz urządzenia do niej podpięte. Zagrożone są również połączenia z siecią internetową. Niestety nawet odłączone od zasilania urządzenia mogą zostać uszkodzone. Energię elektryczną przyciągają długie zwoje kabli. Dlatego warto wszelkie przewody w obrębie sprzętu elektronicznego układać równolegle, powinny być one krótkie i nie wolno zwijać ich w pętle, gdyż spowoduje to tzw. pętlę indukcyjną.

Zabezpieczenia w skali makro

Pierwszym krokiem we wprowadzaniu zabezpieczeń przed nadmiarem zindukowanego ładunku elektrycznego jest zadbanie o instalację elektryczną budynku. Taka instalacja powinna być poprowadzona zgodnie z zasadami budowlanymi, mieć uziemienie i ewentualnie ograniczniki przepięć. Dodatkowo budynek można wyposażyć w instalację odgromową, czyli popularny piorunochron.

Dodatkowa ochrona

O ile zwykle pamięta się o zasilaniu, o tyle trochę rzadziej o połączeniu internetowym. Istnieje proste zabezpieczenie takiej instalacji. Netprotektor to niewielkie pudełko z gniazdami LAN oraz kablem uziemienia, które służy do zabezpieczenia komputerów, routerów lub dekoderów TV. Przewód uziemienia netprotektora wystarczy pdłączyć do prawidłowo uziemionej obudowy komputera lub do uziemienia instalacji elektrycznej. Taki gadżet zabezpieczy urządzenia przed gwałtownymi skokami napięcia spowodowanymi wyładowaniami atmosferycznymi.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zabezpieczaniu urządzeń elektrycznych przed gwałtownymi burzami przeczytajcie ten artykuł autorstwa firmy Słoneczko – właściciela marki i-Host – taniego i elastycznego hostingu, serwerów VPS oraz domen internetowych. Pracownicy firmy Słoneczko / i-Host na codzień zabezpieczają swoje serwerownie przed losowymi przypadkami takimi jak burze z piorunami, podtopienia, zwarcia w instalacji elektrycznej.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>