Aktualności, Certyfikaty

Szkolenia, kursy czy studia podyplomowe – co wybrać?

studia vs. szkolenia

Studia czy szkolenia?Osoby pragnące doszkolić się po studiach i rozszerzyć swoją wiedzę i umiejętności mają obecnie duże możliwości rozwoju – mogą wybierać w ofercie szkoleń i kursów lub iść na kolejne studia podyplomowe, które zwykle trwają dwa semestry i więcej. Powstaje zatem pytanie – co wybrać: krótkie szkolenie zakończone certyfikatem czy studia z kolejnym dyplomem?

Wszystko zależy przede wszystkim od celu jaki sobie założyliśmy. Studia podyplomowe są w dużej mierze skierowane do tych, którzy pragną się przekwalifikować i zdobyć wiedzę w dużo większym zakresie niż na szkoleniu. Kursy stawiają na konkretną wiedzę, często bardzo praktyczną i rozszerzają kompetencje w dziedzinie, którą już w jakimś stopniu mamy opanowaną.

Innym kryterium wybory są zwykle kwestie finansowe oraz czas na doszkalanie się. Studia podyplomowe trwają przeważnie 2-4 semestry, a koszta mogą być bardzo różne w zależności od branży – od 3 tyś. nawet do kilkunastu tysięcy za semestr. Szkolenia trwają najczęściej jeden dzień, czasem kilka dni a ich koszt jest znacznie niższy. Wyjątkiem mogą być szkolenia zakończone certyfikatem potwierdzającym kwalifikacje, ale nawet w takim przypadku koszta są mniejsze niż studiowanie podyplomowo.

W obu przypadkach przed przystąpieniem do szkolenia lub na studia powinniśmy sprawdzić najpierw program szkolenia i zadać sobie podstawowe pytanie: czego oczekujemy? Studia opierają się na poszerzaniu wiedzy w szerokim zakresie z danej tematyki więc powinniśmy nastawić się na naukę wielu różnych przedmiotów, która niekoniecznie przydadzą nam się w przyszłości. Jeśli nie jest nam potrzebny dyplom a certyfikat z konkretnej wąskiej działki – warto wybrać specjalistyczne szkolenia.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>