Artykuły

Szkolenia pracowników online. Czy warto?

Jedną z podstawowych potrzeb pracownika jest możliwość nieustannego rozwoju. Wykonywanie ciągle tych samych zadań przez lata odpowiada bowiem niewielu osobom; większość woli wspinać się po szczeblach kariery. Jako pracodawca, możesz zapewnić im rozwój poprzez zapewnienie udziału w szkoleniach. Istnieją dwie opcje do wyboru – albo tradycyjne szkolenia zorganizowane w postaci konferencji, albo kursy online. Te drugie, choć jeszcze mało popularne, mają naprawdę sporo zalet.

Era wykładów dobiega końca

Szkolenia pracowników online tylko z pozoru wydają się mało efektywne. W rzeczywistości bowiem, wiele z ich programów jest skonstruowanych w taki sposób, że pod koniec każdego z modułów pracownik musi odpowiedzieć na szereg pytań. Jeśli poradzi sobie z tym testem, może przejść do następnego etapu. Jeśli nie, znaczy to, że nie zdobył jeszcze wystarczającej wiedzy z danej dziedziny. Nie można więc powiedzieć, że po udziale w internetowym szkoleniu podwładnemu zostaje “pustka” w głowie. Nawet więcej – to tradycyjne szkolenia nie oferują zwykle możliwości sprawdzenia stanu swojej wiedzy. Zwykle złożone są one z wykładów i warsztatów, i na tym koniec. Standardowe kursy świetnie sprawdzają się, jeśli chodzi o podnoszenie jakości pracy w zespole; indywidualne umiejętności, takie jak obsługa programów czy sprzedaż, zupełnie spokojnie można zaś rozwijać w zaciszu firmowego biura czy w domu lub podróży. Trzeba jednak przyznać, że nawet organizatorzy zwykłych szkoleń coraz częściej wychodzą naprzeciw najbardziej zapracowanym odbiorcom, zapewniając streaming na żywo z przebiegu konferencji i innych podobnych wydarzeń.

Mniej pieniędzy, więcej czasu

Przykładem świetnie obrazującym, jak bardzo szkolenia online mogą być skuteczne, jest doświadczenie firmy Skillveo (organizującej tego rodzaju kursy) we współpracy ze znanym wszystkim Deustche Bankiem. Pracownicy banku wzięli udział w szkoleniu z Excela, by lepiej poznać możliwości tego narzędzia i usprawnić codzienną pracę. Okazało się, że ukończenie kursu przyczyniło się do wzrostu efektywności pracy aż o 85%! Inwestycja w takie “zdalne” szkolenie była więc z pewnością trafiona. A jeśli już jesteśmy w temacie inwestowania, to nietrudno się domyślić, że kursy online są znacznie tańsze od tradycyjnych. W ich przypadku całkowicie wyeliminowany jest bowiem element podróży, zakwaterowania i kilkudniowej nieobecności w pracy. Internetowe szkolenie można zwykle ukończyć w ciągu kilku godzin, a jeśli jest dłuższe – rozłożyć je w czasie tak, by nie zakłóciło normalnego dnia pełnego obowiązków.
Na dzisiejszym rynku pracy wszystko ewoluuje i przechodzi dynamiczne zmiany. Nie ominęło to także szkoleń pracowników, które muszą dotrzymywać kroku coraz bardziej wymagającym odbiorcom. Nowoczesne narzędzia w rodzaju sprytnych aplikacji, rozmów wideo czy webinarów tworzą na rynku szkoleniowym niezwykły potencjał. Pozostaje więc tylko patrzeć, jak będzie kształtował się on przez następne lata.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>