Artykuły

Najnowsze trendy w rozwoju pracowników – cz. II

Trendy w szkoleniach

Trendy w szkoleniachOstatnio pisaliśmy o trendach, które będą panowały w branży szkoleniowej i doradczej w 2014 roku.. Prognozy i badania pozwoliły na wyróżnienie najważniejszych. Oto kolejne ważne czynniki, które wpłyną na kondycję wspomnianej branży:

1. Nastąpią znaczne zmiany w przywództwie. Zarówno sposób myślenia o przywództwie, jak i sposobie prowadzenia grupy ludzi wciąż się zmienia. Firmy zdają sobie sprawę, że nie każdy model liderowania jest dla nich odpowiedni i sprawdzi się w każdej sytuacji. Dlatego też nie boją się inwestować w szkolenia i rozwój. Co więcej zmienia się także model i koncepcja przywództwa. Lider nie działa już w pojedynkę, ale także wspiera pracowników, zachęcając ich do wykorzystywania swojego potencjału i kompetencji. Jeśli chodzi o rynek szkoleń, oznacza to, że menedżerowie średniego szczebla teraz będą skupiać swoją uwagę na rozwoju kompetencji przywódczych – przez co także znacznie zmieni się ich myślenie i sposób działania: będą zarządzać i przewodzić ludźmi.

2. Praca zespołowa to wciąż niewykorzystany potencjał w wielu firmach. Chociaż znaczna ilość przedsiębiorstw czerpie z pracy zespołowej, wciąż efektywna praca zespołowa to rzadkie zjawisko. Firmy szkoleniowe organizują warsztaty poświęcone pracy zespołowej czy rozwojowi danych kompetencji zespołowych.

3. Obecnie na rynek pracowniczy wchodzi pokolenie Y, co sprawia, że jest to czwarte pokolenie aktywne zawodowo. Zarządzanie międzypokoleniowe to spore wyzwania. Najnowsze trendy wskazują, że firmy zaczną koncentrować się na budowaniu wartości dodanej, która właśnie wynika z tej różnicy pokoleniowej.

4. Zbudowanie kultury zaangażowanych pracowników to ważna kwestia – i stanowi spore wyzwanie dla menedżerów, którzy poszukują skutecznych sposobów. W tym roku przewiduje się, że działania rozwojowe będą skupiały się także na programach i szkoleniach, które pomogą pracownikom zadbać o samorozwój, efektywność i racjonalny tryb życia. 5.

5. Rozwój ciekawych i niestandardowych form szkoleniowych, a także wzrost znaczenia technologii i rozwiązania e-learningowe – wpłyną na rozwój pracowników i firm. Organizacje coraz bardziej zainteresowane są nowymi rozwiązaniami, a także zauważamy coraz większe zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania.

 

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>