Artykuły, Warsztaty

Nad poczuciem własnej wartości da się pracować

c to ta cecha, która świetnie przydaje się nie tylko w życiu osobistym, ale także zawodowym. Zdecydowana większość pracodawców deklaruje bowiem, iż właśnie takiego pracownika najchętniej widzieliby w swoich szeregach. Co ciekawe, jak twierdzą eksperci, poczucie, iż jest się osobą wartościową wcale nie musi towarzyszyć nam od najmłodszych lat, a cechę tę możemy nabyć w procesie specyficznego szkolenia.

Pewnych siebie i przekonanych o swej wartości pracowników powinna sobie życzyć każda świadomie zarządzająca zasobami ludzkimi firma. Osoby o wysokim poziomie samoświadomości cechuje bowiem wysoka kreatywność, zdolność do twórczego, nieszablonowego myślenia oraz łatwość współpracy. Na pracowniku o wysokim poczuciu własnej wartości można jedynie skorzystać, choć z jakiegoś powodu wielu pracodawców bardzo się ich boi. Nie każdy szef potrafi bowiem współpracować z osobami, które nie obawiają się wyrażać swojej opinii, asertywnych i silnie walczących o swoje. Uważają je za osoby zarozumiałe, roszczeniowe czy wręcz agresywne.

Poczucie własnej wartości to jednak coś innego, niż silne przekonanie o swojej wyższości. To realistyczna, ale doceniająca opinia o sobie, która kształtuje się w wyniku uczciwej i szczerej autorefleksji. Osoba samoświadoma wie co jest jej mocną, a co słabą stroną i na bazie tego buduje przekonanie, iż jej zalety są wartościowe w pewnych kontekstach – na przykład w pracy.

Adekwatne poczucie własnej wartości to przekonanie, iż jest się wartym tyle ile inni, a to daje zadowolenie oraz wewnętrzne poczucie godności. Ważnym składnikiem jest także pokora – bycie w czymś dobrym zwykle pozwala bowiem świadomie zauważać także swoje braki. A te mogą stać się przedmiotem nauki.

I choć wiele osób uważa, iż z poczuciem własnej wartości rodzimy się, a prawdziwie pewne siebie osoby należą raczej do wyjątków, prawda jest zupełnie odmienna. Cechę tę można w sobie wykształcić oraz wzmocnić, a w procesie tym doskonale pomogą specjaliści. Firmy szkoleniowe nie od dziś oferują bowiem ścieżkę szkoleniową dla pracowników, która zaczyn się od budowania przekonania co do własnej wartości. To bowiem pozwala na lepsze, bardziej efektywne wykorzystywanie potencjału pracowników.

Praca nad poczuciem własnej wartości nie jest jednak rzeczą prostą i łatwą. Ten podstawowy warsztat rozwojowy daje jednak ogromną satysfakcję pracownikom, a pośrednio korzystają także pracodawcy. Za samorozwojem w parze idzie bowiem większa samodzielność osoby zatrudnionej, wzrost efektywności w pracy, poprawa relacji w zespole.

Warto więc poczucie to wzmacniać we własnych pracownikach – choćby poprzez adekwatną ich ocenę, pochwały oraz oferowanie szans na rozwój. Zyskają na tym bowiem wszyscy.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>