Artykuły

Koniec darmowych szkoleń?

program Inteligentny Rozwój

program Inteligentny RozwójW ostatnich latach powstało wiele start-upów. Każdy to go zakładał, mógł znaleźć inwestora, a potrzebną wiedzę zdobyć za pomocą szerokiej oferty szkoleń, konferencji czy wykładów – które były finansowane ze środków unijnych w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Jednak najnowsze informacje wskazują, że nadszedł czas zmian.

W ubiegłym toku zakończyło się wiele projektów finansujące Instytucje Otoczenia Biznesu (tzw. projekty 3.3 i 3.3.1.

Obecnie zamiast Innowacyjnej Gospodarki mamy Inteligentny Rozwój. Niestety spoglądając realnie w przyszłość, z funduszy IR będziemy mogli korzystać dopiero w drugiej połowie 2015 roku. A to jednoznaczne z tym, że przez ponad rok koszty przygotowania koncepcji do inwestycji będą ponosić pomysłodawcy.


Jacek Adamski, prezes sieci LAB uważa, że taka samodzielność to spore ryzyko – przede wszystkim ze względu na to, że rynek seed capital się profesjonalizuje. Dodaje, że w Polsce brakuje dopracowanych projektów, które mogłyby od razu trafić do inwestora. Zatem rodzimi inwestorzy utrzymują kontakty z rynkami zachodnimi – tam panuje o wiele większa świadomość dotycząca gotowości inwestycyjnej. Jednym słowem projekty są po prostu dopracowane i zapewniają wiele korzyści dla inwestorów.

Alternatywnym rozwiązaniem są płatne szkolenia lub pomoc doradców. Firma Tomorrow wychodzi z propozycją, która łączy obie kwestie. Czterodniowe seminarium zawierające warsztaty, teorię i indywidualny coaching koncept i spotkanie z Aniołami Biznesu – to tak zwany Startup Tuning. Aby wziąć udział w szkoleniu należy posiadać przemyślaną i konkretną koncepcję na biznes. NA szkoleniu będzie wielu gości m.in. Tomasz Grzybowski, doświadczony w prowadzeniu biznesów, stanowi wzór dla wielu młodych osób.

 

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>