Artykuły

Efektywne zarządzanie talentami

Zarządzanie talentami

Zarządzanie talentamiZmiany, nowe trendy i moda. I one opanowały środowisko menedżerskie. Niezwykle dynamicznie rozwijające się środowisko biznesowe sprawiło, że przed menedżerami ds. szkoleń i rozwoju, szefami firm i osobami zarządzającymi zasobami ludzkimi stanęły nowe wyzwania.

Nowa rzeczywistość, w której to rynek pracodawcy stał się rynkiem pracownika, wymusiła zmianę spojrzenia i rozumienia standardowych procesów HR. Firmy coraz lepiej rozumieją rolę programów rozwojowych, wyraźniej rozdzielają programy szkoleniowe od programów edukacji menedżerskiej. Nie są także obojętni na dopasowywanie strategii rozwoju personelu do ogólnej strategii firmy, a także coraz bardziej doceniają szkolenia e-learningowe.

Podstawą efektywnego zarządzania talentami jest planowanie sukcesji dla specjalistów. Niestety jest to wciąż kiepsko prosperująca dziedzina. Z pewnością wpływa na to fakt, że ten obszar zarządzania jest dość słabo znany i rozumiany. Tymczasem jego znaczenie w najbliższym czasie będzie wzrastać. Dlatego tak istotne jest tworzenie indywidualnych programów edukacyjno-rozwojowych, które mają zapewnić zaplecze specjalistów dla najważniejszych stanowisk w przedsiębiorstwie.

Zauważalny jest także trend, gdzie firmy zaczynają rozdzielać tradycyjne szkolenia od tych długoterminowych (które oferowane są specjalistom). Dłuższe programy szkoleniowe są atrakcyjniejsze dla pracownika, kończą się egzaminem i przyznaniem certyfikatu renomowanej uczelni czy firmy. A pracodawca zyskuje w ten sposób nie tylko standardowe korzyści wynikające ze szkolenia pracowników, ale także świetne narzędzie do zarządzania talentami. To także aspekt wpływający na lepszy wizerunek firmy na rynku.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>