Aktualności, Szkolenia z bezpieczeństwa

ZUS: uwaga na firmy szkoleniowe wyłudzające pieniądze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje możliwość dofinansowania inwestycji poprawiających bezpieczeństwo w pracy w ramach programu profilaktyki BHP. Na rynku można spotkać się ze szkoleniami z wnioskowania o dotacje. ZUS ostrzega, że są one nielegalne.

Uczestnicy mają poznać zasady przyznawania wniosków o dofinansowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a firmy oferują przedsiębiorcom również pomoc w tworzeniu takich pism. Oczywiście szkolenia są płatne, a za pomoc w pisaniu wniosku również należy się wynagrodzenie.

Na rynku w ostatnim czasie pojawiło się więcej tego typu ofert, dlatego też ZUS ostrzega, ze mogą to być próby wyłudzenia pieniędzy. Firmy szkoleniowe ogłaszają, że wykładowcami i ekspertami prowadzącymi zajęcia są pracownicy Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowego Instytutu Badawczego lub urzędnicy z ZUS-u. Tymczasem eksperci oceniający projekty inwestycji z ramienia Instytutu nie mogą prowadzić komercyjnej działalności i czerpać zysków z udzielania porad. Groziłoby to także stronniczością w ocenie wniosków ze strony urzędników, którzy przyjmowaliby pisma stworzone przez nich samych dla klientów.

ZUS informuje, że osoby, które mają problemy z wypełnieniem wniosku lub chcą poznać zasady przyznawania dotacji za inwestycje mogą zgłosić się po bezpłatną pomoc do ZUS-u. Złożone wnioski nigdy nie są odrzucane ze względu na błędne wypełnienie formularza. Urzędnicy kontaktują się z klientem, by poprawić formularz. Szczegółowe informacje na temat „Programu dofinansowania” można znaleźć na stronie urzędu.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>