Aktualności, Szkolenia

Wady i zalety szkoleń metodą e-learningu.

E-Learning

Podnoszenie kwalifikacji i rozwój pracowników jest jednym z najważniejszych aspektów zarządzania zasobami ludzkimi w każdej firmie. Równocześnie sami pracownicy znacznie bardziej cenią sobie przedsiębiorstwa, które oferują im ciekawe pakiety szkoleń z zakresu doskonalenia zawodowego. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularność zyskują szkolenia e-learningowe. Jakie są zalety i wady tej metody? Kiedy warto, a kiedy nie zrezygnować z tradycyjnego szkolenia na rzecz e-learningu?


E-LearningDla kadry menadżerskiej pierwszym czynnikiem, który często skłania ją do wyboru e-learningu są znacznie niższe koszty tego typu szkoleń. To jednak nie wszystko. Rozwój branży e-learningu sprawił, że już dziś oferta firm oferujących kursy doskonalenia zawodowego jest niezwykle atrakcyjna i pozwala łatwiej znaleźć takie, które optymalnie dostosowane będą do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

E-learning ma również swoje zalety dla samych pracowników. Najważniejszymi z nich są mobilność, elastyczność i interaktywność. Każdy uczestnik szkolenia może brać udział w kursie w dogodnym dla siebie momencie i w wybranym przez siebie miejscu. Nie jest też konieczne organizowanie samego szkolenia – co szczególnie w przypadku szkoleń wyjazdowych – znacznie obniża koszty. Brak dodatkowych wyjazdów jest też często korzystny dla samego pracownika. Większość z nich wcale bowiem nie wyczekuje możliwości wyrwania się na weekend z domu. Zdecydowanie bardziej woleliby spędzić go z rodziną niż ze współpracownikami.

Niewątpliwą zaletą jest też dostosowanie tempa szkolenia do indywidualnych potrzeb pracownika. Każdy może poświęcić poszczególnym elementom kursu tyle czasu, ile na to potrzebuje.

Warto jednak przy tym pamiętać, że w edukacji niezwykle istotny jest czynnik ludzki. Dobry nauczyciel to taki, który potrafi poświęcić czas swoim uczniom oraz odpowiada na wszystkie zadane przez nich pytania. Wybierając szkolenia w trybie e-learningu warto więc zasięgnąć języka i dowiedzieć się, jaki jest dostęp do osób, które je przygotowały, czy możliwy jest kontakt mailowy, telefoniczny lub skype’owy. Każdy pracownik ma bowiem prawo domagać się dodatkowych wyjaśnień. Czasem lepiej jest zrezygnować z kursu przygotowanego przez najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie, jeśli nie będzie możliwe nawiązanie z nimi kontaktu podczas trwania szkolenia! Dodatkowo pamiętać należy, że prowadzenie zajęć w jednym miejscu wiąże się także z pracą w grupach, co zwiększa integrację pracowników. Bardzo ważne jest również odpowiednie ich zmotywowanie. E-learning wymaga bowiem samodyscypliny, którą nie wszyscy posiadają.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>