Aktualności, Ciekawostki

W Korei Południowej pracowników szkolą w trumnach

trumna szkolenie

Korea Południowa odnotowuje wzrost samobójstw pracowników. Firmy organizujące sfingowane pogrzeby mają pomóc osobom cierpiącym na brak chęci do życia. Zainteresowanie tym kontrowersyjnym szkoleniem jest spore.

Zamiast wygodnej kozetki – drewniane prostokątne pudło, zamiast psychoanalityka – własny testament. Korea Południowa jest krajem, w którym panuje jeden z najwyższych wskaźników śmierci samobójczych. Często takie myśli dosięgają pracowników dużych firm i korporacji, które wymagają dużego zaangażowanie, pracy pod presją czasu i wywołują silny stres. W azjatyckiej kulturze liczy się pracowitość, skromność i subordynacja, ale w połączeniu z nowoczesnym trybem pracy czasami jest to trudne do osiągnięcia.

Traumatyczne szkolenie

Kiedy managerowie lub pracownicy działów personalnych widzą u podwładnych objawy spadku nastroju i motywacji lub stany depresyjne wysyłają pracowników na specjalne szkolenie. Podczas takiej sesji grono osób pozbawionych chęci do życia przebiera się w żałobne szaty i zasiada do pisania testamentu. Już wtedy udzielają się emocje i uczestnicy szkolenia mogą pozwolić sobie na wypłakanie się z wszelkich żalów. Następnie wszyscy udają się do trumien, w których są na pewien czas zamykani. W grobowej atmosferze mają czas na refleksję na temat swojego życia. Takie przeżycie własnego pogrzebu działa jak detoks lub katharsis. Później uczestnicy mogą obejrzeć filmy motywacyjne oraz poradnikowe dotyczące tego, jak radzić sobie z problemami.

Poważny problem i terapia śmiechem

Samobójstwa to w Korei Południowej bardzo poważny problem. Średnio każdego dnia odbiera sobie życie 30 osób. Odsetek aktów samobójczych jest trzy razy wyższy niż w Stanach Zjednoczonych. Oprócz trumiennych sesji terapeutycznych pracownicy są wysyłani na sesje śmiechoterapii. W trakcie takich zajęć uczestnicy najpierw wykonują ćwiczenia gimnastyczne, a później wybuchają wymuszonym śmiechem. Szkolenie wprawia w dobry nastrój, a początkowo uśmiech z przymusu pozostaje na twarzach. Zajęcia odbywają się zwykle przed wyjściem do pracy, więc na miejscu pracownik jest uśmiechnięty od ucha do ucha.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>