Aktualności, Artykuły, Ciekawostki

Trzymaj firmę w inkubatorze i czekaj aż wyrośnie

inkubator

Działalność gospodarcza w pierwszych chwilach swojego istnienia wymaga podejmowania starannych działań, przemyślanych decyzji i sprzyjających warunków. Udany start pozwala pomysłom rozwinąć się i przynieść oczekiwany zysk. Gdzie szukać wsparcia?

inkubatorInkubatory przedsiębiorczości i fundusze unijne to świetny sposób na założenie własnej firmy. Te pierwsze zapewniają warunki biurowe oraz wsparcie fachowców. Te drugie to umożliwiają zdobycie kapitału na pierwsze inwestycje. Jak działają i co oferują inkubatory przedsiębiorczości?

Warunki jak w szklarni

Inkubatory można porównać do szklarni, gdyż pełnią podobną role dla biznesu, co taki obiekt dla roślin. Inkubatory przedsiębiorczości pozwalają przedsiębiorcom założyć biuro w konkretnym, wyposażonym miejscu, które posiada odpowiednią infrastrukturę. Korzystanie z powierzchni biurowej odbywa się na preferencyjnych warunkach. Inkubator to nie tylko biurko, dostęp do internetu i ekspresu do kawy. To także podstawowe usługi administracyjne, księgowe, wspólny sekretariat. Inkubatory są najczęściej także wyposażone w sale konferencyjne i szkoleniowe, które są istotnym miejscem, gdzie młody przedsiębiorca prowadzi rozmowy, zawiera pierwsze kontrakty

Pod opieka ogrodnika

Oprócz wsparcia organizacyjnego, nowi biznesmeni mogą liczyć także na wsparcie ekspertów, którzy pomogą w rozwiązaniu kwestii prawnych, ekonomicznych czy wizerunkowych. Trenerzy biznesowi są pomocni także kwestiach związanych z zarządzaniem czy nowoczesnymi technologiami. Dodatkową zaletą inkubatorów przedsiębiorczości jest kontakt z innymi kreatywnymi przedsiębiorcami, którzy bardzo często pracują biurko w biurko. Sprzyja to wymianie pomysłów i doświadczeń, zawieraniu nowych znajomości – także biznesowych oraz wspólnemu rozwiązywaniu problemów.

Firma już na studiach

Istnieje kilka rodzajów inkubatorów przedsiębiorczości. Są takie, które udostępniają przestrzeń biurową i zapewniają dostęp do infrastruktury i wsparcia coachów. Technologiczne inkubatory przedsiębiorczości dodatkowa nacisk kładą na innowacyjne start-upy, które wykorzystują nowoczesne technologie. Takie nowopowstałe firmy potrzebują także specjalistycznego sprzętu, dostępu do laboratoriów i oprogramowania. Inne będą wyzwania przedsiębiorców, który również potrzebują wsparcia ekspertów. Bardzo często takie placówki współpracują z uczelniami technicznymi. Dużą popularnością cieszą się także Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP), w których firmę mogą założyć studenci, absolwenci, pracownicy naukowi, ale mile widziani są także pozostali przedsiębiorcy. Przydatnym rozwiązaniem możliwym w AIP jest brak konieczności rejestrowania działalności gospodarczej na wstępnym etapie. Właściciel firmy nie musi także odprowadzać składek ZUS, dopóki firma nie przynosi dochodu. Jednocześnie działając w AIP ma pełną swobodę działania, dostęp do konta, zawierania umów i fakturowania zamówień. To idealne rozwiązanie dla studentów i absolwentów, gdyż są oni zabezpieczeni w newralgicznym momencie działalności. Nie muszą skupiać się na formach prawnych i obowiązkach względem państwa – mogą za to poświęcić doskonaleniu oferty usług i produktów.

Obecnie w Polsce działa 45 Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w 24 miastach, które pomagają założyć firmę 1920 przedsiębiorcom. Ich rozwój jest możliwy, dzięki wsparciu środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>