Aktualności, Artykuły, Firmy

Sposób na rozwój? Bony szkoleniowe

szkolenie firmy

Idąc na rozmowę o pracę, na pytanie, dlaczego chcemy pracować w danej firmie, często odpowiadamy, że pociąga nas perspektywa rozwoju zawodowego. Każdy chce piąć się w górę, a stagnacja wydaje nam się czymś odpychającym. Ale czy na pewno?

Według danych pochodzących z tzw. bilansu kapitału ludzkiego, jedynie 35% dorosłych kontynuuje naukę. Głównie są to studenci, uczniowie, a także uczestnicy szkoleń BHP i przeciwpożarowych. Co jednak z innymi, typowo zawodowymi szkoleniami?

Bon na godzinę

Aż 39% Polaków przyznało, że nigdy nie brało udziału w żadnych kursach, praktykach, szkoleniach, warsztatach itd. By to zmienić, postanowiono dofinansować rozwój pracowników, korzystając ze środków Unii Europejskiej. Jego zasady są jednak dość nietypowe. Przedsiębiorca otrzymuje bowiem nie tyle pieniądze, co bony na szkolenia, wybierane z ogólnodostępnej puli. Jeden bon to jedna godzina kursu dla jednego pracownika. Taka forma dofinansowania ma szansę zmienić oblicze rozwoju zawodowego w Polsce. Dlaczego? Ponieważ opiera się na innych założeniach.

Baza kursów

Do tej pory, wśród dofinansowywanych szkoleń znajdowały się przede wszystkim kursy rozwijające kompetencje miękkie. Pracodawcom bardziej zależy tymczasem na podnoszeniu poziomu kompetencji twardych – czyli praktycznych umiejętności, które potrzebne są do pracy. Brak dofinansowania na tego typu kursy stanowił jednak skuteczną przeszkodę. Nowy unijny projekt zakłada nieco inny sposób działania. Pracodawca ma dostęp do ogromnej, publicznej bazy szkoleń – to właśnie stamtąd wybiera kurs, najbardziej potrzebny jego pracownikom.

Szkolenie z rejestru

W celu ułatwienia przedsiębiorcom korzystania z oferty szkoleń, wprowadzono Rejestr Usług Rozwojowych (RUR). Jest to ogólnodostępna baza firm szkoleniowych i proponowanych przez nie kursów. W rejestrze mogą znaleźć się zarówno szkolenia współfinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny, jak i w całości opłacane przez przedsiębiorców. Firmy, oferujące szkolenia z dofinansowaniem, muszą obowiązkowo wpisać usługi do rejestru, podczas gdy rejestracja usług komercyjnych będzie dobrowolna.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>