Aktualności

Skazany: pracodawca. Wyrok: szkolenia pracowników

Szkolenia pracowników są dziś nieodzownym elementem pracy w większości firm. Czasy znacznie się zmieniły i obecnie dla podwładnych, obok stabilności zatrudnienia i dobrego wynagrodzenia, ważna jest także możliwość rozwoju. W epoce gwałtownej ekspansji technologicznej można śmiało powiedzieć, że jesteśmy właściwie skazani na nieustanne dokształcanie pracowników.

Rozwój ważniejszy niż wysokość pensji

Wystąpienie zjawiska rynku pracownika wymusiło na pracodawcach zmianę dotychczasowego sposobu postępowania: dziś nie mogą oni pozwolić sobie na oferowanie “jakiejkolwiek” pracy – zwykle musi ona być dobrze płatna, a do tego jeszcze… ciekawa. Polacy coraz rzadziej są bowiem zmuszeni do podejmowania byle jakiego zatrudnienia, żeby tylko zarobić na chleb. W ostatnich latach pojawiło się dla nich wiele nowych możliwości, szczególnie w dużych miastach, takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław. By zapobiec uciekaniu pracowników do innych firm, chcąc nie chcąc, pracodawca musi zacząć spełniać ich potrzeby. A warto wiedzieć, że nawet najlepsza pensja nie zastąpi perspektyw rozwoju. Tylko ciekawa, pełna codziennych wyzwań praca, jest dziś atrakcyjna dla większości pracowników. Dotyczy to zwłaszcza pokolenia millenialsów i “Z”, czyli osób, które niedawno weszły, albo dopiero mają wejść na rynek pracy.

Technologia nadaje tempo

Potrzeba nieustannego szkolenia pracowników ma także drugą stronę medalu. W czasach gwałtownego rozwoju technologii nie sposób bowiem nie zauważyć, że wkrada się ona także do firm. Jest to zresztą proces naturalny i potrzebny, bo inteligentne systemy zarządzania i podobne rozwiązania znacznie usprawniają codzienną pracę. Z jednej strony, wprowadzanie nowych technologii obiecuje więc obniżkę kosztów w przyszłości, z drugiej jednak – wiąże się z koniecznością solidnego nadszarpnięcia budżetu w momencie wdrożenia. Nowoczesne systemy informatyczne bywają bowiem kosztowne same w sobie, a do tego trzeba dodać jeszcze wspomniane szkolenia pracowników. Tak czy inaczej, pracodawcy, zwłaszcza w dużych firmach, nie mają innego wyboru – przed technologiczną rewolucją nie da się uciec.

Jest gdzie szkolić

Na szczęście polski rynek szkoleniowy nieustannie rośnie w siłę, jeśli tylko wybierze się więc wartościową ofertę, inwestycja w rozwój pracowników powinna szybko się zwrócić. W Krajowym Rejestrze Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON) zarejestrowanych jest obecnie ponad 60 tysięcy firm zajmujących się pozaszkolnymi formami edukacji, Rejestr Instytucji Szkoleniowych podaje z kolei, że w ubiegłym roku w jego bazie zarejestrowało się 11 tysięcy podmiotów. Wśród oferowanych szkoleń, najczęściej znaleźć można te poświęcone rozwojowi osobowości i kariery zawodowej, technik komputerowych, nauki języków, autoprezentacji, komunikacji interpersonalnej itd. Wszystkie te kompetencje są niezwykle potrzebne na dzisiejszym rynku pracy, zdecydowanie warto inwestować więc w rozwój pracowników. Przyniesie to obustronne korzyści – zarówno podwładnym, jak i pracodawcy.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>