Aktualności

Programowanie już nie tylko dla mężczyzn

Według statystyk, obecnie 10% grupy programistów stanowią kobiety. To niewiele, ale są ogromne szanse, że już w ciągu kilku lat nastąpi pod tym względem drastyczna zmiana. Niedobór kandydatów do pracy, a z drugiej strony wysokie zarobki, zachęcają bowiem panie do coraz częstszego podejmowania zatrudnienia w tym zawodzie.

Studia wyższe to przeżytek

W celu zostania programistą, coraz rzadziej potrzebne są studia wyższe – choć stanowią one nieoceniony atut. Wobec ogromnego niedoboru pracowników z tej branży (według Komisji Europejskiej, do 2020 roku w Europie zabraknie ok. 825 tys. programistów), pracodawcy nie chcą już czekać, aż kandydaci ukończą 3 lub 5-letnie studia – zwłaszcza, że program na uczelniach wyższych pozostawia wiele do życzenia. Znacznie bardziej efektywna jest nauka programowania na kursach, m.in. bootcampach informatycznych. Jak wynika ze statystyk, obecnie kobiety stanowią już od 22-34% absolwentów tego rodzaju szkoleń, co daje bardzo optymistyczne prognozy na przyszłość.

Praca zdalna, wysoka pensja, stabilność – warunki doskonałe!

Najbardziej kuszące w zawodzie programisty, zdecydowanie jest wysokie wynagrodzenie. Obecnie, osoba pracująca na tym stanowisku, już po kilku latach może zarabiać znacznie powyżej średniej krajowej. Dla kobiet atrakcyjna jest niewątpliwie także możliwość pracy zdalnej, na którą coraz częściej przystają pracodawcy z branży IT. Dzięki temu, są one bowiem w stanie łatwiej pogodzić życie prywatne z zawodowym, np. opiekować się dzieckiem, nie rezygnując przy tym z wykonywania pracy. Niezwykle istotne jest także poczucie bezpieczeństwa, jakie daje praca w zawodzie programisty. Z powodu głębokiego deficytu pracowników w tej branży, czynni zawodowo programiści dostają nawet kilkanaście nowych ofert pracy w ciągu miesiąca. Nawet więc w sytuacji, kiedy warunki zatrudnienia w danej firmie okażą się niezadowalające, osobie pracującej w IT nie grozi raczej perspektywa wielomiesięcznego bezrobocia.

Według prognoz, zainteresowanie kobiet zawodem programisty, w kolejnych latach będzie stopniowo rosnąć. Zgodnie z szacunkami resortu gospodarki, w ciągu najbliższych 3-4 lat, udział sektora ICT w tworzeniu PKB wzrośnie od 8% do 15%. W branży IT zdecydowanie jest więc miejsce dla wszystkich – niezależnie od płci.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>