Aktualności, Szkolenia z bezpieczeństwa

Oszuści podając się za urzędników wyłudzają na szkolenia BHP

szkolenie BHP

Państwowa Inspekcja Pracy zwraca uwagę na fałszywe telefony w sprawie szkolenia BHP. Przedsiębiorcy powinni być czujni, by nie przepłacić za kurs bezpiecznej pracy lub wpłacić za szkolenie, które w ogóle się nie odbędzie.

Oszuści są wyjątkowo perfidni, ponieważ dzwoniąc do firm podają się za urzędników państwowych lub udają, że dzwonią na zlecenie PIP, ZUS lub urzędu pracy. Właściciele firm w obawie o problemy z takimi instytucjami mogą zgodzić się na warunki zaoferowane przez rozmówcę.

Tymczasem Inspekcja Pracy zawiadamia, że prywatne firmy mogą ogłaszać swoje oferty szkoleń BHP, ale nie mają prawa podawać się za urzędników. Zwykle taki kurs kosztuje ok. od 300 do 700 zł. Z obowiązku przeprowadzania szkoleń BHP są zwolnione osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

PIP spotkał się również z sygnałami wyłudzania opłat za certyfikaty, które rzekomo miały być konieczne podczas kontroli lub uprawomocniały działalność firmy. To również jest oszustwem, ponieważ Inspekcja Pracy nie oferuje dodatkowych płatnych certyfikatów.

Telefony z fałszywymi propozycjami szkoleń BHP pojawiają się praktycznie w całej Polsce. Urzędnicy z PIP odnotowali takie przypadki w Łodzi, Gdańsku, w Warszawie i Katowicach. W przypadku zaistnienia sytuacji, w której ktoś podaje się za urzędnika państwowego lub firmę działającą z ramienia instytucji publicznej koniecznie należy poinformować odpowiednie organy i dokładnie wypytać o szczegóły takiego działania.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>