Aktualności

Nauka przez internet

Akademia PRPT, czyli projekt edukacyjny Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości to największy w tej części Europy program bezpłatnych kursów e-learningowych. Realizowany już od dekady spotkał się z zainteresowaniem ponad 128 tysięcy osób, które postanowiły zdobyć kompetencje przydatne w biznesie.

Niezwykle bogata oraz stale aktualizowana i poszerzana baza kursów, skierowana jest przede wszystkim do pracowników oraz właścicieli firm z sektora MMSP, a także wszystkich tych, którzy planują rozpocząć swoją karierę w biznesie. W chwili obecnej, Akademia oferuje aż 84 szkoleń – są w nich także tzw. kursy m-learningowe czyli takie, z których korzystać można za pomocą komórek. Są to często niedługie szkolenia, prezentujące wiedzę w pigułce za pomocą różnego typu zabaw oraz symulacji. Do najciekawszych i najczęściej wybieranych przykładów należą kursu poświęcone technikom negocjacji handlowych, sprzedaży, podstawom marketingu czy finansów. Co więcej, platforma PARP oferuje także rozbudowane możliwości komunikacji przy pomocy czatów i wideoczatów, a także forów dyskusyjnych czy infolinii pozwalających na kontakt z opiekunami kursów.

Dane dotyczące wykorzystywania kursów oferowanych przez Akademię PARP wskazują, iż szkolenia internetowe cieszą się przede wszystkim popularnością osób, które rozpatrują pomysł rozpoczęcia kariery w biznesie. Wielu z nich z kursów skorzystało z powodu dotacji na założenie własnej działalności oferowanych przez Urzędy Pracy pod warunkiem ukończenia szkolenia. Mimo to, zainteresowanie e-kursami w Polsce trudno nazwać oszałamiającym, czego przyczyny doszukiwać należy się w niskich kompetencjach cyfrowych osób dojrzałych – przede wszystkim z pokolenia 50+.

Polacy nie tylko nie uczą się wykorzystywać nowoczesnych technologii, ale także są nieaktywni na polu edukacyjnym. Jak wskazują badania sprzed dwóch lat, aż 69 proc. Polaków nie podjęła żadnej aktywności, której celem byłoby podnoszenie kompetencji, zaś szkolenia podejmowane są przede wszystkim wtedy, gdy są obowiązkowe. Statystyki te są mało pocieszające, zwłaszcza iż z każdym rokiem wzrasta znacznie możliwość ukończenia e-szkoleń.

Kursy e-learningowe nie są więc w Polsce popularne – chyba, że wśród pracowników dużych korporacji o rozproszonej strukturze, którzy znacznie zawyżają statystyki udziału pracowników firm w tego typu aktywnościach. A to może dziwi – dynamicznie rozwijające się technologie oraz duża dostępność do sieci, komputerów oraz urządzeń mobilnych pozwala na zdobycie szeregu kompetencji, a nawet dyplomów – naukę online na studiach zaocznych oferuje np. Politechnika Warszawska, która 17 lat temu otworzyła OKNO – Ośrodek Kształcenia na Odległość. Pozwala on na zakończenie studiów na kierunkach takich jak inżynieria, informatyka, elektronika i telekomunikacji, a także automatyka i robotyka. Na polu tym działa także wiele prywatnych firm oferujących krótkie, kilkumiesięczne kursy pozwalające na zdobycie konkretnego zawodu – np. programisty.

W sieci więc wiele można się nauczyć. Warto więc zacząć wykorzystywać ją także do ambitniejszych przedsięwzięć.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>