Aktualności, Artykuły, Wydarzenia

Grasz o staż – rozmowa kwalifikacyjna jedynym zadaniem

grasz o staż

Tegoroczna edycja konkursu „Grasz o staż” została zorganizowana w odmienionej formie. Przygotowano więcej ciekawych projektów edukacyjnych, warsztatów i inspirujących wydarzeń dla młodych ludzi. Pracodawco zgłoś się do programu!

Grasz o staż 2016” to program kierowany do wszystkich studentów i absolwentów do 30. roku życia. Organizatorem cyklu jest „Gazeta Wyborcza” i firma PwC przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami. Ideą konkursu jest stworzenie platformy, która łączy młodych, ambitnych ludzi i pracodawców. Za jej pośrednictwem studenci i absolwenci mogą aplikować na staże i praktyki do atrakcyjnych firm.

Tym razem zniesiono konkursową formę imprezy. Każdy kandydat może złożyć swoją aplikację 5 wybranym pracodawcom. Wystarczy tylko uzupełnić swój profil i wysłać zgłoszenie. Jedyne zadanie, jakie czeka na uczestników, to rozmowa kwalifikacyjna, od której będzie zależało przyjęcie na staż. To doskonały sposób, by rozpocząć karierę w wymarzonej branży.

Oprócz możliwości zdobycia cennego doświadczenia w ramach programu „Grasz o staż 2016” odbędzie się wiele ciekawych warsztatów na temat budowania kariery czy tworzenia CV. Spotkania będą organizowane na uczelniach wyższych. Oprócz tego odbędą się Inspiration camp, czyli mniej formalne spotkania z przedstawicielami pracodawców, którzy opowiedzą o swojej karierze. Na uczestników czeka także konkurs na kreatywne video CV. Nagrodą jest wycieczka do Doliny Krzemowej.

Grasz o staż to również szansa dla pracodawców na znalezienie wartościowego stażysty, a w przyszłości także i pracownika. Przedstawiciele firm również mogą zgłaszać się do programu.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>