Aktualności, Artykuły, Badania

Firmy wydają więcej na rozwój pracowników

szkolenie

Od 5 lat przedsiębiorstwa wydają więcej i więcej na podnoszenie kompetencji pracowników. Firmy szkolą managerów i szeregowych pracowników. Skąd ten boom na usługi szkoleniowe?

Tysiące dolarów na szkolenia

Pracodawcy na całym świecie z roku na rok inwestują w rozwój pracowników coraz więcej pieniędzy. Według danych firmy Deloitte tylko w zeszłym roku na dokształcenie jednego pracownika wydano na rynku globalnym ok. 1317 dol. Wydatki firm na te cele rosną systematycznie od 2010 roku. Tempo wzrostu rok do roku wynosi ok. 10 proc. To świetna informacja dla firm szkoleniowych, ale także dla samych pracowników.

Firmy same szkolą sobie specjalistów

Od dłuższego czasu na rynku pracy można mówić o niedoborze talentów. Brakuje osób z doświadczeniem i o specjalistycznej wiedzy, a także wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Firmy radzą sobie w ten sposób, że zatrudniają osoby bez wymaganych kompetencji, a następnie wysyłają je na kursy zawodowe i doszkalające. Wyuczenie pracownika zawodu okazuje się często bardziej opłacalne niż prowadzenie długich procesów rekrutacyjnych, które i tak mogą zakończyć się fiaskiem.

Nie tylko manager

Do tej pory programy szkoleniowe firm obejmowały kadrę zarządzającą oraz osoby na kluczowych stanowiskach. Co raz więcej firm inwestuje w kompetencje pracowników wykonawczych, by w ten sposób zwiększyć produkcyjność i zmotywować do bardziej wydajnej pracy. Co więcej, do planowania szkoleń wykorzystywane są nowoczesne systemy komputerowe. Ostatnio taki program komputerowy wdrożyła wadowicka grupa Maspex, czyli jeden z największych przedstawicieli branży spożywczej w regionie.

W Polsce nakłady na rozwój pracowników również stale rosną. Swoich pracowników szkolą już nie tylko duże korporacje, ale także firmy z sektora duzżh i średnich przedsiębiorstw. Nawet pomimo braku unijnego wsparcia, firmy znajdują fundusze na zwiększanie kompetencji podwładnych.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>