Aktualności, Firmy

Firma szkoleniowa? To prostsze niż myślisz

firma szkoleniowa

Zamiast korzystać z usług firm szkoleniowych, załóż własne przedsiębiorstwo. To świetny pomysł na biznes, ale trzeba wiedzieć jak się za to zabrać. Warunek jest jeden – posiadanie gruntownej wiedzy w danej dziedzinie.

Założenie firmy szkoleniowej nie jest takie trudne, jakby się to mogło na pozór wydawać. Sprzyjają temu nieuregulowane przepisy prawne, które nie wymagają skomplikowanych uprawnień do prowadzenia działalności edukacyjnej w takiej formie. Ostatnimi czasy branża szkoleniowa dynamicznie się rozwija, więc jest to dobry moment na wejście na rynek, choć trzeba uważać na dużą konkurencję. Jak założyć firmę szkoleniową krok po kroku?

Pomysł i plan

Żeby odnieść sukces i nie zwinąć swojego interesu po kilku miesiącach trzeba dobrze zaplanować swoje działania. Najlepiej zacząć od pomysłu na siebie i zadać kilka z pozoru prostych pytań: jaką dziedzinę edukacji wybierzemy? z jakich przedmiotów zamierzamy uczyć? na jaką formę szkoleń się zdecydujemy? To ważne, by przed rozpoczęciem działalności rozeznać się w branży i znaleźć lukę w ofercie konkurencji. Wtedy nasz pomysł będzie strzałem w dziesiątkę. Jeśli jesteśmy ekspertami i mamy bogatą wiedzę możemy sami prowadzić zajęcia – tak jest najłatwiej zaczynać, bo od razu jesteśmy w stanie zarabiać. Możemy również zatrudnić wykwalifikowaną kadrę, ale to trochę bardziej skomplikowane i wymaga nakładów finansowych. Dlatego na tym etapie należy sporządzić dobry biznesplan – to podstawa każdej działalności.

Program nauczania i pomoce naukowe

Przed otwarciem biznesu należy zadbać o solidny program nauczania, treść wykładów i ćwiczeń, a także o niezbędne pomoce naukowe: podręczniki, prezentacje multimedialne czy filmy instruktażowe. Wszystko to wymaga pracy i nakładów finansowych, ale trzeba pamiętać, że branża szkoleniowa daje wiele możliwości zarobków. Możemy prowadzić zajęcia stacjonarne, a w sieci sprzedawać dostęp do nagranych materiałów czy podręczników. Szkolenia e-learningowe, ostatnio bardzo popularne, wymagają atrakcyjnego opracowania materiałów i założenia profesjonalnego portalu, na którym będziemy je udostępniać. Pomoc informatyka będzie więc konieczna. Musimy także zdecydować, czy wynajmiemy sprzęt do nagrywania wykładów, czy zainwestujemy we własny. Jeśli zamierzamy prowadzić szkolenia „na żywo”, to zapewne trzeba będzie nabyć także rzutniki, projektory, laptopy etc. Niestety to jeszcze nie koniec. Musimy się zastanowić, czy będziemy prowadzić szkolenia stacjonarne z dojazdem do klienta, czy we własnym biurze. Pierwsza opcja wiąże się z ciągłymi delegacjami i dużą dyspozycyjnością (potrzebny będzie samochód). Drugie rozwiązanie to konieczność wynajmu odpowiedniej sali: przestronnej, wyposażonej w wygodne krzesła, klimatyzowanej itd.

Rejestracja firmy

Do prowadzenia legalnej działalności szkoleniowej wystarczy zarejestrować firmę tak, jak każdą inną działalność gospodarczą. Najpierw należy wypełnić wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Następnie załatwić wszystkie formalności z Urzędem Skarbowym oraz ZUS. Należy także założyć firmowe konto w banku oraz wyrobić pieczątkę. Od tej pory możemy zacząć zarabiać na własnej wiedzy. Warto jednak zdobyć odpowiednie certyfikaty poświadczające jakość naszych usług. W ten sposób będziemy wiarygodną instytucją i zwiększymy konkurencyjność na rynku. Warto posiadać ukończony kurs pedagogiczny. Dobrym krokiem jest zarejestrowanie firmy w Rejestrze Instytucji Szkoleniowych, które prowadzą Urzędy Pracy lub postarać się o akredytację kuratora oświaty.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>