Aktualności, Branża Horeca, Szkolenia

Dzięki szkoleniom niewidomi będą mogli bez obaw pójść do restauracji

niewidomy szkolenia

W Warszawie rusza cykl szkoleń, które mają pomóc w sprawnej obsłudze osób niewidomych w restauracjach. Na zajęcia nie są zapraszane osoby z wadą wzroku, ale restauratorzy i kelnerzy. Dzięki przeszkoleniu będą potrafili obsłużyć niepełnosprawnych z zachowaniem godności oraz kultury.

Jak przedstawić menu restauracji osobie, która nie jest w stanie przeczytać karty? Przy jakim stoliku usadowić klientów z upośledzeniem wzroku? Co zrobić, gdy do lokalu wchodzi niewidomy z psem przewodnikiem? Na te pytania pozwoli odpowiedzieć udział w szkoleniu, które organizuje Instytut Tyflologiczny Polskiego Związku Niewidomych oraz wydawca przewodnika po restauracjach.

Takie szkolenia są organizowane dla warszawskich restauratorów, by mogli profesjonalnie obsługiwać osoby niewidome i niedowidzące. Zdarza się, że niepełnosprawni są w jakiś sposób dyskryminowani lub traktowani gorzej, nie ze względu na uprzedzenia, lecz brak wiedzy i wyczucia. Nad tym chcą popracować eksperci z Instytutu Tyflologicznego. Chodzi o to, by niewidomi byli traktowani tak samo, jak pełnosprawni klienci, czyli ani lepiej, ani gorzej.

Do tego potrzeba wiedzieć, jak się zachować, by nie urazić, osoby niepełnosprawnej. Podczas dwugodzinnego szkolenia restauratorzy poznają zasady prowadzenia osoby niewidomej oraz udzielania niezbędnej pomocy. Uczestnicy, dzięki symulatorom, sami dowiedzą się, jak wygląda świat osób z różnymi wadami wzroku. To pozwoli wczuć się w ich sytuację. Restauratorzy dowiedzą się również, w jaki sposób urządzić lokal, by był przyjazny dla niedowidzących.

Do tej pory przeszkolono kilkanaście warszawskich restauratorów. Warto zgłosić się do PZN, by wiedzieć, jak obsłużyć każdego klienta, który będzie chciał zjeść lub wypić kawę w naszym lokalu.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>