Aktualności, Artykuły

3 fakty i mity o językach obcych na rynku pracy

Jak to jest z tymi językami obcymi na rynku pracy? Czy rzeczywiście są one tak niezbędne, jak mówią, i czy dzięki ich znajomości można liczyć na wyższe wynagrodzenie? Dziś trochę o faktach i mitach z tym związanych.

Mit: Musisz znać co najmniej kilka języków obcych.
Fakt: W większości zawodów wymagana jest wyłącznie dobra znajomość języka angielskiego. Jeśli chodzi o pozostałe języki, to rzeczywiście istnieją branże, w których trzeba je znać – ale są one raczej wyjątkami na ogólnym rynku pracy. Mimo wszystko, znajomość języków pozytywnie świadczy o Twoim podejściu do życia w ogóle, bo stanowi dowód na to, że jesteś osobą obowiązkową, wytrwałą i lubiącą się uczyć. To bardzo ważne cechy w kontekście kariery zawodowej.

Mit: Jeśli nie znasz angielskiego, nie masz czego szukać na rynku pracy.
Fakt: Wspomnieliśmy wcześniej, że w większości zawodów wymagana jest dobra znajomość angielskiego. Większość nie oznacza jednak “wszystkie”! Jeśli z językami Ci nie po drodze, to będzie trudniej Ci odnaleźć się na rynku pracy – ale nie poddawaj się. Jest przecież mnóstwo zawodów, które możesz wykonywać, i to zarówno umysłowych, jak i fizycznych. Przykłady? Urzędnik, fryzjer, “złota rączka”, kasjer itd. Nie wszyscy muszą przecież pracować na wysokich stanowiskach i nieustannie piąć się po korporacyjnych szczeblach kariery – i to jest w porządku. Możesz też spróbować swoich sił w mniejszych firmach, które nie obsługują klientów zagranicznych.

Mit: Jeśli będziesz perfekcyjnie znał języki, pracę dostaniesz bez problemu.
Fakt: “Ugryźmy” języki z jeszcze innej strony. Warto je znać, bez nich trudno dostać pracę w dużej, międzynarodowej firmie, ale jest jeszcze druga strona medalu. Jeśli Twoją mocną stroną jest np. tylko znajomość angielskiego, możesz starać się o posadę recepcjonisty w hostelu, ale będziesz miał małe szanse jako specjalista w pracy biurowej. Język – nie tylko angielski, ale także każdy inny – jest bowiem wyłącznie narzędziem i powinien stanowić “dodatek do całości”, a nie być Twoim jedynym atutem. Znajomość języków obcych jest wartością samą w sobie, ale jednocześnie nie wystarczy, jeśli nie masz jakichś innych kompetencji. Przykładowo, pracodawcy często poszukują dziś wielojęzycznych księgowych. Jeżeli umiesz angielski, niemiecki i francuski, ale nie znasz się na finansach, Twoje szanse w tym zawodzie są niewielkie. Dlatego zawsze pamiętaj o tym, by uczyć się “wielotorowo”, dotykając różnych obszarów. To na pewno zaprocentuje w przyszłości.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>